Dwutomowa praca IPN o Jedwabnem - udowadnia - Polacy byli sprawcami zbrodni
Dwutomowa praca IPN o Jedwabnem - udowadnia - Polacy byli sprawcami zbrodni
alexx alexx
3031
BLOG

128 razy Jedwabne*

alexx alexx Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 217

           

„Oskar M.,

Polak, mieszkaniec Jasionówki

 

[…] Przymusu do zabijania nie było, bo zawsze był ktoś chętny, kto to wykonał. Komendant tylko powiedział, że trzeba zabić, a zaraz znalazł się taki lub tacy, co uczynili to z przyjemnością. Ta akcja z Żydami bo była u mnie pierwszy wypadek w moim życiu, gdy widziałem jak zabijają ludzi (…).“

Mirosław Tryczyk

Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów w latach 1941-1942. Warszawa 2015

Od wczoraj do nabycia.

128 razy Jedwabne. Fot .Jose Gutstein www.szczuczyn.com/Marvins/KaplanArchives, getty images  /  źródło: Getty Images

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      W Polsce potrzebna jest nadal dyskusja o przeszłości, szczególnie tej związanej z mniejszością żydowską, ale i innymi.

Nic jednak tak nie absorbuje uwagi i nie rozgrzewa atmosfery dyskusji jak przeszłość polsko-żydowska, szczególnie ta w czasie II Wojny Światowej i tuż po niej.

Różne są przyczyny takiego stanu rzeczy.

 

Jedną z nich jest z całą pewnością brak wolności nauki w PRL-u, przeszłość można było badać tylko w ograniczonym zakresie. Przedstawianie faktów nie było tolerowane, historycy mieli więc ograniczone możliwości badawcze i publicystyczne.

Ważna tez była niechęć do Żydów i ogólne zadowolenie z tego, że pozbyto się nareszcie tego „problemu”. 

Większość nawet nie zauważyła, ze zniknęli ich sąsiedzi.

Inni jeszcze długo wyglądali z okien i drzwi domów zagrabionych Żydom, aby stwierdzić, czy na horyzoncie nie pojawia się czasem jakis "żydek".

Zaś niektóre głęboko wierzące panie, długo jeszcze wznosiły modły dziękczynne do Żyda, Jezusa Chrystusa, za obdarzenie ich futrami i kosztownościami żydowskimi.  

 

„Przyczyny utrzymywania się niechęci wobec Żydów w Polsce w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej były ostatnio przedmiotem analiz Marcina Zaremby17. Wskazuje on na fakt utrzymywania się postawy antysemickiej części tych, którzy byli antysemitami jeszcze przed 1939 rokiem, podkreśla dość powszechne funkcjonowanie w świadomości zbiorowej zbitki ”żydokomuna” - w świetle której Żyd to komunista, a więc wróg narodu polskiego oraz rejestruje częsty strach miejscowej ludności przed powrotem dawnego właściciela domu, sklepu czy warsztatu rzemieślniczego, który może zażądać zwrotu swej własności. Ten potencjał wrogości i strachu prowadził, w warunkach powojennej demoralizacji i słabości służb pilnujących porządku publicznego do powtarzających się aktów wrogości, agresji fizycznej, a nawet zbrodni.” http://men.gov.pl/wp-content/uploads/2014/04/ydzi_w_historii_polski_referat_wm.pdf

 

Ta niechęć podsycono jeszcze w 1968 roku, kiedy doprowadzono do wypędzenia większości Żydów

Dziesiątki polskich roczników wychowało się na zakłamanej historii, w której miejsce było tylko dla lewicowych bohaterów, powstań narodowych i gloryfikacji przeszłości.

Martyrologia Żydów, wobec równie wielkiej polskiej, zeszła na plan dalszy. Nie było miejsca dla pokazania ich niesłychanej tragedii i tego, co zgotowali im Polacy.

 

 

Sytuacja ta zaczęła się zmieniać po 1989 roku, kiedy nastał dosłownie głód wiedzy i chęć odkłamania przeszłości.

Niestety, poza nielicznymi artykułami, esejami i dyskusjami w mediach, nie powstały jakieś liczące się prace naukowe na ten temat.

Trudno mi powiedzieć, dlaczego tak się stało.

Z kontaktów z moimi polskimi kolegami wiem, ze zainteresowanie tym tematem istniało, dlaczego nie przelano jednak tego w prace naukowe?

 

Czy takim elementem może być strach przed podjęciem tego typu badan i całkiem zasadnymi, jak obserwujemy to obecnie z natężeniem, obawami przed zaszufladkowaniem, jako „Polakożerca”, „zdrajca narodu”, „żydek”, „volksdeutsch”, czy jakieś inne monstrum. Co mogłoby się wiązać z trudnościami w karierze zawodowej, bądź jej końcem.

128 razy Jedwabne128 razy Jedwabne

 

Źle się dzieje, ze ulica, skrajna prawica i ciągle wczorajsi w tak znacznym stopniu ograniczają w Polsce wolność nauki.

Ostatnio przeżyliśmy przejście całej rzeki nienawiści w stosunku do pisarki Olgi Tokarczuk, tylko dlatego, że powiedziała to, co myśli o polskiej przeszłości.

("

Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów."

 

Nie miałbym problemu, gdyby odbyła sie jakaś burzliwa dyskusja na argumenty, ale autorka otrzymała ona całe mnóstwo gróżb śmierci, przy których wulgarne wyzwiska, to nic.

 

Słynna książka J.T. Grossa, Sąsiedzi z 2001 roku rozpoczęła burzliwą dyskusje, która trwa do dzisiaj.

W tym samym czasie IPN badał sprawę zbrodni w Jedwabnem.

W roku 2002 opublikował on wyniki swoich prac badawczych i śledczych.

W zasadzie nie różniły się one zasadniczo od tego, co pisał Gross.

Z tezami Grossa najczęściej nie dyskutuje się wcale, za to wytyka mu się błędy rzeczowe, bez ich wskazywania, bądź atakuje się ich autora, ze to nie historyk, ze rzekomo kłamie, ze jest Żydem, a wiec automatycznie szkodzi Polsce i Polakom.

Dzieło IPN pomija się zazwyczaj milczeniem, pewnie dlatego, ze zbyt obszerne i potwierdza tezę o winie Polaków.

Powstało oczywiście wiele innych prac naukowych na ten temat, nie różnią się one jednak zasadniczo od tych z PRL, bądż kierują się one w stronę nacjonalizmu, stąd też pomijam je tu celowo.O tej poroblematyce informuje m.in. ten artykuł: http://www.polish-jewish-heritage.org/pol/maj_03_poszukiwaniu_wroga.htm

Powstała nowa książka traktująca o losach Żydów w czasie II WŚ. Ukazala  się ona juz 14, a nie jak zapowiadano21  pazdziernika,  i zapowiada się, sadzac po licznych recenzjach, ciekawie. 

Po jej przeczytaniu podzielę się tutaj moimi wrażeniami.

M.Tryczyk, Miastaśmierci. Sąsiedzkie pogromyŻydów w latach 1941-1942, Wydawnictwo RM

"Książka Mirosława Tryczyka wprowadza zupełnie nowe informacje na temat zbrodni dokonanych na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w latach 1941-1942. Na podstawie akt procesów toczących się w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe, zeznań świadków żydowskich i polskich zebranych w latach powojennych, Żydowskich Ksiąg Pamięci spisanych przez ocalałych z Zagłady i rozmów przeprowadzonych podczas własnych badań autor buduje prawdziwy obraz wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć. Analizuje również związki pomiędzy obecną w prasie i życiu społecznym ideologią narodową, nacjonalistyczną i antysemicką, a wystąpieniami antyżydowskimi z roku 1941. Wiele uwagi poświęca procesowi powojennego ukrywania i fałszowania prawdy o polskim udziale w holokauście."                              http://www.rm.com.pl/product-pol-912-Miasta-smierci-Sasiedzkie-pogromy-Zydow.html

* Tytuł notki nawiązuje do wyników badań tej książki, które dowodzą, że tylko na Podlasiu wsi takich jak Jedwabne, w ktorych Polacy wymordowali swych żydowskich sąsiadów było 128.

Wspomnieć tu należy tez działalność Żydowskiego Instytutu Historycznego, który zajmuje się również problematyka II WS i związanymi z nią losami Żydów.  A także Centrum Badan nad Zagładą Żydów.

 

Tutaj powstały miedzy innymi:

 

ALINA CAŁA

ŻYD — WRÓG ODWIECZNY?

Antysemityzm w Polsce i jego źródła

 

PRACA ZBIOROWA

SERIA WYDAWNICZA: ARCHIWUM RINGELBLUMA

Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy

 

ANNA LANDAU-CZAJKA

POLSKA TO NIE ONI

Polska i Polacy w polskojęzycznej prasie żydowskiej II Rzeczypospolitej

 

Żydzi w powstańczej Warszawie, praca zbiorowa pod red. B. Engelking

 

Zarys krajobrazu. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945

 

J. Grabowski, Judenjagd. Polowanie na Żydów(…). W-wa 2010

 

J. Grabowski, „Ja tego Żyda znam! „,  Szantażowanie Żydów w Warszawie 1939-1942. W-wa  2015

 

KLUCZE I KASA.
O mieniu 
żydowskim w Polsce pod okupacją niemieckąi we wczesnych latach powojennych, 1939-1950
red. Jan Grabowski, Dariusz Libionka

 

Zobacz galerię zdjęć:

Ta pozycja ukaze sie 21.10.15
Ta pozycja ukaze sie 21.10.15
alexx
O mnie alexx

Podróżnik. Wyjatkowy okaz spokoju, dobrodusznosci i tolerancji.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura