alexx alexx
467
BLOG

O fasadowej demokracji w Polsce

alexx alexx Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 49

imageimageimageimage
fot: tagesspiegel.de

Co łączy tych panów? Z pewnością nie wyciągnięta ręka.

 

 

Niedawno na lamach amerykańskiego internetowego wydania „Foreign Policy” ukazał się bardzo ciekawy artykuł o stanie demokracji w Polsce.

Autorzy postawili tezę, że nigdy nie istniała tam rzeczywista demokracja, a wszyscy ci, którzy zachwycali się jej rzekomym rozwojem, czynili to bądź na wyrost, bądź też nie mieli o sytuacji w tym kraju większego pojęcia.

Uznali oni również, ze wszczepienie przez UE takich pojęć, jak „wolność jednostki”, „tolerancja”, „równość” zakończyło się całkowitym niepowodzeniem.

 

Uważam, że wiele z tych też jest niezbyt trafna, , gdyż istnieją jednak grupy i jednostki, które jak najbardziej są demokratami i gorącymi zwolennikami państwa prawa, ale sam tok myślenia wydaje się właściwy.

 

Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z ogromną masą ludzi, dla których demokracja oznacza tylko zbiór pewnych pojęć, bez treści wewnętrznych.

Potrafią oni ich używać, ale tylko i wyłącznie jako terminów teoretycznych, bez rozumienia ich znaczenia.

Są to osoby, które niezbyt wiele mają z nią do czynienia.

Uważają się wprawdzie za demokratów, ale przypomnijmy, że i reżim Hitlera uważał swe działania za niezwykle demokratyczne.

 

Problemem Polski i niektórych krajów postkomunistycznych, jest obecnie właśnie to niewdrożenie jej zasad w obieg społeczny, nie zdołano Polakom zaszczepić dumy z bycia obywatelem demokratycznego państwa prawa i znaczenia podstawowych jej składników, takich jak trójpodział władzy i jego znaczenie dla przeciętnego obywatela, rola i znaczenie niezależnych sądów i trybunałów, wolność słowa i niezależność mediów, kultury i bardzo ważne dla każdego człowieka – prawa podstawowe.

 

Gdyby w Polsce wcześniej w szkołach, w mediach propagowano te wartości, gdybyśmy mieli do czynienia z demokracja świadomą, przeżywaną, a nie fasadową, musiałoby dzisiaj dojść do gigantycznych demonstracji.

 

Tak jednak nie jest, z wyżej podanych powodów.

Co więcej, większość uważa przejęcie mediów społecznych przez jedną partię i ich całkowitą ideologizację za cos oczywistego i nie zauważa, że łamane są ich prawa podstawowe.

Podobnie jest z niezależnością sądów. Ludzie ci sądzą, że muszą one być kontrolowane przez kogoś z władzy wykonawczej, najlepiej z możliwością korekty wyroków.

Jest to zapewne pozostałość minionego, komunistycznego okresu, w którym nikomu nie wierzono i każdego kontrolowano, a sądownictwo było najczęściej uzależnione od władzy wykonawczej i ideologii.

 

To uzależnienie od przeszłości kieruje polityka obecnego rządu. Mamy do czynienia ze swoistym renesansem autorytaryzmu i ideologizacja życia.

Jest to swoiste pomieszanie dawnego populizmu z ideologia ludowo-katolicką, która bazuje na powierzchownej wierze, niemającej najczęściej wiele wspólnego z Biblia.

 

Zasmuca również bardzo niski poziom debaty politycznej i brak w niej jakiejkolwiek merytoryczności.

Spory polityczne sprowadzają się w większości do wymiany agresywnych pomówień i oskarżeń. Nie ma w nich niestety miejsca do wymiany argumentów, do szukania rozwiązań czy kompromisów.

Są to najczęściej „pyskówki”, wyzwiska pełne nienawiści, często wulgarne i prawie zawsze oderwane od rzeczywistości.

 

Z powyższych powodów pan Kaczyński nie miał większych trudności z wprowadzaniem państwa autorytarnego, a więc takiego, w którym właśnie on jest jedna i najwyższa instancja w każdej dziedzinie.

 

Początkowo miałem nadzieję, że sądy i TK będą mogły powstrzymać niecne czyny i zamiary PiS-u.

Niestety, brak demokracji praktycznej, niewiedza, co do jej roli, zaniechania całego okresu transformacji, wiara, ze obroni się ona sama, doprowadziły do jej zwinięcia, ograniczenia.

 

Tragiczne jest to, że rządzący poprzez kilka obietnic, kilka groszy zdołali zniszczyć już tak wiele z tego, o co tak wielu Polaków walczyło przez tyle dziesięcioleci.

 

 

alexx
O mnie alexx

Podróżnik. Wyjatkowy okaz spokoju, dobrodusznosci i tolerancji.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka